ישראל זוהר כלזמר מוסיקה חסידית כלייזמר
cps
Watch 7 Video Clips
לצפייה ב-7 קטעי וידאו
מוסיקה לא חסידית לאירועים
שנסונים, ג'ז, קלסיקל, ארץ ישראל ונשמה
Performances, Music and CDs
מופעים, מוסיקה ודיסקים
cps
cps
cps

פסטיבל הכלייזמרים ב"צוותא"

כישוף
מאת: ארי פרנקל / "ידיעות אחרונות"

פסטיבל הכלייזמרים ב"צוותא", ת"א.

גילוי-מקורות מחודש בפתח: הכלייזמרים הישראלים. לא מדובר בהרכבים הגדולים של הגולה, עם ששה-שבעה משתתפים (כולל כלי-מיתר); מדובר בזוג, קלרנית מלווה באקורדיון. מיני פסטיבל הכליזמרים.

הצמד הפעיל ביותר עתה בהפצת מוסיקת כליזמר זו בארץ ישראל, הם מוסיקולוג ונגן התזמורת הפילהרמונית. עדי סולקין (אקורדיון ודברי הסבר מלווים בשיקופיות) וישראל זוהר (קלרנית ובאס קלרנית) מתארים את הערב שלהם כמופע פולקלורי-מוסיקאלי כליזמר, שלידתו במחקר מוסיקולוגי ובארפתקה אישית. מכרים חרדים ממשיכים להזמין אותם לשמחות גזעיות, כדי שימשיכו ללמוד נעימות ודרכי ביצוע עם מוסיקה חסידית ולהעמיק במוסיקת כליזמר.

מוסיקה חסידית ב פסטיבל הכלייזמרים
המוסיקולוג הסקרן והחביב סולקין, מלווה בנאמנות את נגינתו המעולה של הקלרניתן ישראל זוהר, אמן בחסד, מהמם בטכניקה, הבעה ורגישות. ממש מכשף.

הקהל מחא כפיים, רקע ברגליים והצטרף לשירה שנתבקש. בני גיל שונה נעו מצד לצד, מחייכים. חלק נזכר בעבר, וכולם מקווים לעתיד. ובא לציון גואל במהרה בימינו.

מייקל ג'קסון של פסטיבל הכלייזמרים

מאת: אורית הראל / מוסף "מעריב"

ישראל זוהר מתמסר כל כולו למוסיקה חסידית. לא, הוא לא חוזר בתשובה, אפילו לא סיגל לעצמו גינונים חסידיים בהופעה. החסידים, מצידם, מקבלים אותו כמו שהוא. "כליזמר" אצלם הוא לא בן אדם רציני, לא שווה שיכעסו עליו", מסביר ישראל.

הוא גילה מוסיקה חסידית רק לפני שנים אחדות, בשירות מילואים בעת מלחמת לבנון. היום ישראל זוהר הוא ה"כליזמר" בהא הידיעה, ומצליח לחבב את המוסיקה המאוד ספציפית הזו גם על קהלים שבקושי יודעים מה זה "כליזמר", כמו למשל קהל גרמני בפסטיבל רקלין-האוזן.

קלרינט כליזמר מוסיקה חסידית פסטיבל הכלייזמרים
עם מוסיקת נשמה היהודית מנהל זוהר רומן מהצד. באפיק המרכזי והממוסד של החיים, הוא נגן בתזמורת הפילהרמונית. להגיע לפילהרמונית, אליבא דזוהר, זה כמו לעבור קורס טייס ולקבל בסוף כנפיים. רק הטובים מגיעים. את "מסלול האימונים" שלו התחיל בגיל שבע, עם החלילית השיגרתית שמתחברת לפה של כל ילד עברי, כמעט, בגיל הזה. אבל בכך נסתיים הדמיון של ישראל לממוצע. בגיל תשע כבר הופיע בפני קהל, ובן 14 זכה בפרס, כבר עם הקלרינט, בתחרות הלנה רובינשטיין. על הרקורד הזה של ילד-פלא מאיימים עכשיו הילדים שלו, בתו בת השמונה שמנגנת יצירות של מוצרט בפסנתר, והבנים והתאומים הקטנים, שרוצים האחד לנגן בקלרינט כליזמר (כמו אבא), והאחר - באקורדיון - מוסיקה חסידית.

הכל התחיל, כאמור, במילואים. ישראל הופיע עם הרכב דיקסילנד, וניגן מוסיקת כליזמר בתור הדרן. באחת ההופעות היו בקהל שני בחורי ישיבה, שהזמינו אותו לבני ברק, שישמע עוד כמה קטעים, ויוכל לנגן גם אותם. ישראל, שמגדיר עצמו כטיפוס פנאטי, לא סתם קפץ למים, הוא צלל לבריכה, ולמד את הנושא עם כל הנשמה והראש. היום, יש לו בבית ארגז גדול, מלא קסטות המכילות הקלטות חובבניות יותר ופחות, של ניגונים וקטעי ניגונים, ששולחים לו מעריציו-שומעיו, כדי שיתרשם ואולי יקליט, והוא עצמו מחבר ניגונים חדשים של מוסיקת כליזמר. את חלקם הוא אפילו נותן לאחרים לנגן, "והם חוזרים אלי ספוגי ארומה חסידית ואוויר כליזמר".

אפילו ב"פסטיבל הכלייזמרים" של החסידים, בהילולת מירון, נתן הופעה שהעמידה בצל את ה"כלייזמרים" השייכים להילולה ולמתהוללים. אבל לא רק לקהל החסידי, הדתי, הוא מכוון. ההופעות שלו מיועדות לקהל הרחב, "מילדים קטנים ועד פרופסורים", ואת כולם הוא רוצה להפוך לאוהבי המוסיקה הזו, מוסיקת ה"כליזמר".

"מוסיקה חסידית יש לה כח, לא פחות מלמוסיקה הברזילאית:, מסביר ישראל בלהט, "אבל יש לנו תסביך בקשר אליה". לא נכון, הוא אומר, הדימוי שיש למוסיקה הזו כמוסיקה בכיינית. היא אפילו לא מוסיקה אשכנזית טהורה, כמקובל לחשוב. להיפך, "החסידים מאוד אוהבים" ערבישע ניגון". הרבה ניגונים עם צליל ערבי אפשר לשמוע במירון, בהשראת הערבים, שפעם בימי החמורים והפרדות של טרום-מכוניות, סייעו להעביר את ספר התורה אצל פסטיבל הכלייזמרים במירון, ותרמו את שלהם לשמחה, תערובת מוסיקת כליזמר-ערבית.

בהופעות נכנס ישראל לעולם מוסיקה חסידית. כראוי למי שזוכה למשהו שדומה להערצת כוכב פופ, הוא אפילו עוצם את העיניים בהופעה, ורוקד ומכרכר כמו מייקל ג'קסון בעיבוד יהודי. לא, הוא לא חוזר בתשובה, אפילו לא סיגל לעצמו גינונים חסידיים בהופעה. החסידים מצידם, מקבלים אותו כמו שהוא. "כליזמר אצלם הוא לא בן אדם רציני, לא שווה שיכעסו עליו", מסביר ישראל. אגב, המופע שלו "כזוהר הרקיע" מאושר ע"י סל תרבות ארצי, אומנות לעם וגופים אחרים.

עכשיו, אחרי ההצלחה של התקליט הראשון של המוסיקה הזו שהוציא, הוא עובד על תקליט שני. הפעם עם פזילה לחו"ל. אחרי ההצלחה בחוץ, בפסטיבל רקלין-האוזן, שם ניגן את "הבן יקיר לי אפרים", הוא תולה הרבה תקוות בקהל מעבר לים. בינוי יופיע בטלוויזיה הגרמנית. התקליטים הם פסטיבל של מיזוג כל הסיגנונות,, שיתאימו לכל אוזן. כפי שמגדיר ישראל, "קצת מזה (ערבי), והרבה מזה (כליזמר מזרח-אירופאי)". בעתיד, יש לו תוכניות להוציא תקליטים בעלי קו יותר מובהק, כמו תקליט שכולו פסטיבל מוסיקה חסידית, או תקליט רק של כליזמר.

המופע של ישראל זוהר מאושר על ידי אומנות לעם ו סל תרבות ארצי
יש לו הסבר לסוד הקסם שלו בחוגים עבורם המוסיקה הזו היא לחם חוק, כמו אירוויזיון, פסטיבל הכלייזמרים ומצעד הפזמונים עבור חולה טרנזיסטור מצוי. הסוד הוא בשילוב של נגינה של מוסיקה טובה, שיש אליה נטיה, עם כל הנשמה, ועם מיומנות ושליטה מעולה בכלי. "הנגינה של כליזמר דידקטי קטועה, נאנחת, רובם לא יודעים להפיק צליל. לגיורא פיידמן ולי יש מיומנות גדולה פי מאה ושליטה בכלי, וגם נטיה למוסיקה הזו. התחרות מצדנו לא הוגנת. אצלנו זה פשוט מצלצל אחרת", מסביר ישראל, כליזמר צריך להיות מקצועי.להופיע אצל פסטיבל הכלייזמרים צריך הכשרה.

הוא עצמו, בין הקונצרטים ה"רציניים" של הפילהרמונית, וריצה שבועית של 40 עד 80 ק"מ בשביל הכושר (איש המרתון, כן הוא רץ במרתון הכינרת), מסתדר יופי עם הרומן הצדדי הזה. "אני אוהב מוסיקה מכל הסוגים", הוא מצהיר, "וסוג אחד הוא מנוחה מהשני. זה כמו שתי מנות בארוחה". אחרי הרהור קל בדימוי שהעלה, הוא מחייך ומוסיף: מוסיקה חסידית היא עכשיו המוס שוקולד בשבילי - אבל מי יכול לאכול רק את זה כל הזמן?", כליזמר זה רק לקינוח...

כוחו של ניגון - כליזמר ישראלי

מאת: נחום אמיר / "הארץ"

"פסטיבל הכלייזמרים" - עם מוסיקה חסידית: ישראל זוהר - קלרנית, עדי סולקין - אקורדיון. המופע אושר ע"י סל תרבות ואומנות לעם.

מעשה בעדי סולקין, חוקר מוסיקולוגיה יהודית, אשר אגב מחקריו "נכנס לפרדס" המוסיקה של הכליזמרים, הציץ ונפגע. לא נחה דעתו עד שצירף אליו את ישראל זוהר, נגן קלרניט בתזמורת הפילהרמונית. נטלו אקורדיון, מצלמות, רשם קול, ושירכו דרכם למירון. שם, בהילולת ל"ג בעומר נתגלה להם "המעיין הנובע" בו הולך ונוצר סגנון נגינה ישראלי חדש, כליזמר-ערבי, כור היתוך לנגנים מעדות וחצרות שונות, ובו מתגבש רפרטואר עשיר המתקרא "ניגוני מירון" - כליזמר ישראלי.

כליזמר ישראלי תצוגה של כליזמר עם מוסיקה חסידית
הקליטו כליזמר, הקשיבו כליזמר וצילמו כליזמר עד שניגש חסיד אל ישראל זוהר ושאלו למעשיו. "אני קלרניתן בפילהרמונית", ענה "טוב, זה בשביל הפרנסה, ולנגן אתה יודע?". צירפו החסידים את האורחים ללהקת כליזמרים וכך החל סיפור אהבה בין ניגוני הילולת החסידים והנגנים שלנו - כליזמר עד אור הבוקר.

"פסטיבל הכלייזמרים" נפרש מניגוני כליזמר חסידיים ועד לדבקה הדרוזית, מ"פריילאכס" ועד לריקודים המסוגננים כ"מחול המוות ותחיית המתים", מניגון להושבת כלה ועד טקס ה"חלקה". במופע כולל סולקין דברי הסבר מתובלים בסיפורי מעשיות ופולקלור המלווים בשיקופיות המביאות את הנוף האנושי של מירון, כלי נגינה, ובעיקר - מוסיקה חסידית.

סולקין ב"פסטיבל הכלייזמרים" יודע לתמוך באקורדיון שלו בקלרניתן ולפנות את הבמה לכליזמר "מלך כלי הנשמה החסידית". ישראל זוהר מפיק מהקלרניט תרועות חצוצרה, יבבות כינור, קולות אנוש, צבעים עזים ומקצבים מרקידים - כליזמר ססגוני, וטובל את כולם ב"רוטב חסידי" חריף ומשכר. אינך חייב להיות חסיד כדי להעריך את נגינתו. זהו מופע כליזמר המומלץ בחום לכל חובבי המוסיקה על טעמיהם השונים, ולשומע ינעם - מוסיקה חסידית במיטבה.

פסטיבל הכלייזמרים

ה"כליזמר" שהגיע עם ניגוני מירון עד ליפאן

מאת: חיים פיקרש / "הצופה"

די היה לו לישראל זוהר, נגן הקלרינט הנודע מהתזמורת הפילהרמונית הישראלית, לשמוע בליל ההילולה על קברו של התנא האלוקי ר' שמעון בר יוחאי, פסטיבל כלייזמרים אמיתי, את ניגוני מירון המיוחדים, כדי שאוזנו, ויותר מכך - לבו, יעכלו מוסיקה חסידית ויתאהבו בהם מיד. הוא עיבד אותם מחדש והחל להשמיעם לפני ציבור, "כדי שידעו מהי מוסיקה חסידית אמיתית" - הוא אומר.

פסטיבל הכלייזמרים מוסיקה חסידית קלרינט כליזמר
ישראל זוהר, צעיר נמרץ שוחר מסורת, שזקניו נמנים עם בני היישוב הישן בירושלים, מספר, כי הפגישה שלו עם מוסיקת כליזמר עוררה בו את הרצון להביא מוסיקה חסידית זו לכל סוגי הקהל, דתי חילוני, ואפילו נכרי. ואמנם, במהלך ביקורה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית ברחבי תבל, השמיע ישראל זוהר, ב"הופעות יחיד", גם מוסיקה חסידית, והתוצאה - ביקורת נלהבת בעיתונות המקומית ונהירת המונים לשמוע פרקי כליזמר רוטטים.

ישראל זוהר ניצב גם מול קהל גדול של מאמיני כת ה"מקויה" ביפאן, ואת המראה הזה של התמזגות הצופים עם מוסיקה חסידית ועם מוסיקת כליזמר, הוא, לדבריו, לא ישכח לעולם. מאות רבות של יפאנים עוצמים עיניים ונעים בדביקות חסידית לקול הכליזמר, שכמוהו, כך אומרים, יפאן עדיין לא שמעה... פסטיבל הכלייזמרים המלוכסנים...

ביפאן, מספר איש שיחנו, הוא הופיע שלוש פעמים עם מוסיקה חסידית, ותמיד היו האולמות גדושים בקהל מקומי נלהב. בהופעה האחרונה בטוקיו הקריא מנהיג כת ה"מקויה", זינדו עקיבא, מכתב של ילדה קטנה מאוסקה, שהחליטה בעקבות הופעתו של ישראל זוהר לרכוש קלרינט וללמוד לנגן מוסיקה חסידית יהודית, כי "אני מתרגשת מאוד מהנשמה של הנגינה הזו" - סיפרה הילדה היפאנית הקטנה... ילדת כליזמר מארץ השמש העולה.

אלא שגילויי חיבה והערצה לא חסרו לו. במהלך הופעות לפני בני הכת בטוקיו ובאוסקה היו מנסים מעריצים נלהבים לפרוץ אליו דרך לבמה כדי לחבקו. אחד מהם גם הצליח ונתן לו שי, שתי תמונות רקומות, תמורה נאותה עבור מוסיקה חסידית.

לא פחות הצלחה ו"כותרות" היו להופעותיו, לפני קהל אלפים, בערים שונות של גרמניה. "המלך של מוסיקה חסידית - הנשמה הישראלית" - הכתירה העיתונות המקומית את הופעותיו, ועתון אחד אף הגדיל לעשות כשכתב שישראל זוהר מפיק מכלי הנגינה שלו את האיכות של קול האדם ומלהיב את הקהל לסערות של תשואות...

כך מפלס לו ישראל זוהר את נתיבו בעולם של מוסיקה חסידית עם מוסיקת כליזמר. הוא מבוקש היום בכל אירוע, מחצרות חסידים, פסטיבל הכלייזמרים, ועד משקים קיבוציים, במועדוני תרבות ובשמחות של מצווה, בחתונות ובאירועים חגיגיים אחרים. "אני נקרע ממש מעומס הבקשות להופיע בניגוני מוסיקה חסידית, בכלל, ובניגוני כליזמר - בפרט" - אומר ישראל זוהר, תושב רמת אביב, המתאר לך כיצד בא אז, כמעט במקרה, לחצר התנא במירון, האזין מן הצד לניגוני תזמורת הכלייזמרים המורכבת מבני בניהם של זקני מירון, מאנשי טבריה וצפת, ו"נדלק" על מוסיקת נשמה יהודית. המופעים שלו מאושרים ע"י סל תרבות ארצי, אומנות לעם ועוד.

לאחרונה, לכבוד פסטיבל הכלייזמרים, אף הוציא תקליט אריך נגן של מוסיקה חסידית, כשהוא שואב עידוד מבני משפחת שפר מטבריה. בין לבין הצליח ישראל זוהר גם לחבר ניגון משלו, המכונה עתה בפי החסידים ואנשי המעשה כ"זוהר הרקיע"... וכך, כשהוא ספוג כולו בניגוני מוסיקה חסידית אלה, החליט ישראל זוהר, כליזמר, לקרב גם חילונים אל ערכי האמונה הדתית-מסורתית. ואמנם גם כאן הוא זוכה להצלחה מרובה. הופעותיו במועדוני קיבוצים, אולמות ציבוריים, פסטיבל הכלייזמרים, במסגרת של "צוותא" עם מוסיקה חסידית, וכיוצא באלה, משאירים רושם עז על קהל השומעים המתרשמים מאומנות ה"כליזמר".

על פגישה ייחודית בקיבוץ יזרעאל שבעמק מספר ישראל זוהר: במשך שעה ארוכה ניגן מוסיקה חסידית לפני זאטוטים בני שלוש, ואלה החלו מיזמתם הם לרקד ולקפץ כ"גדיים קטנים" צוהלים ושמחים... כמו כן הופיע גם בישיבות במאה שערים, ב"כוללים" של אברכים, ובמקרה גם לפני קבוצה של ערביות, ש"נדלקה" על הניגונים הללו. מה שמלמד אותנו שמוסיקה חסידית היא יפהפיה ואוניברסלית. מה לעשות - כוחו של כליזמר.

כליזמר ישראל זוהר קלרינט פסטיבל הכלייזמרים
ואמנם היה מי שאמר על ישראל זוהר, כליזמר, שזוהרו מאיר עתה את שמי עולם הניגון, ודמותו היא לבטח גלגולו של כליזמר אמיתי בעולם של מוסיקה חסידית. מוסיקת נשמה יהודית. מוסיקת כליזמר.

פסטיבל הכלייזמרים

מאת: ישראל זוהר / "מסכות" בעריכת מיכאל הנדלזלץ, "הארץ"

פסטיבל הכלייזמרים השנתי, הנערך בבית הכנסת באלקנה. מארגן ומנחה: אליעזר שפר. ניגונים: אברהם שפר. השתתפו שלושים ואחד כליזמרים, וביניהם הכותב, שהוא כליזמר ונגן התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

פסטיבל הכלייזמרים השנתי באלקנה הוא מאורע רב חשיבות בחיי מוסיקה חסידית, שבו משתדל כל אחד מהכלייזמרים לבלוט: בזכות ניגונים חדשים, נדירים או צליל וסגנון אופייניים במוסיקה חסידית.

מוסיקה חסידית פסטיבל כלייזמרים ישראל זוהר כליזמר
בכל פסטיבל כלייזמרים שכזה מבצעים את "הבן יקיר לי אפרים". המקור הוא חסידי-רומני, ומה שאנו מכירים הוא העיבוד של החזנים מלבסקי ומוישה אוישער. שמעתי את הניגון הזה בשנה שעברה ו"חטפתי" אותו לפתיחת המופע והתקליט שלי. השנה ניתן לי הכבוד לפתוח את פסטיבל הכליזמרים בנעימה זו, וביצעתי אותה כמקובל, ללא הכרזה פורמאלית, תוך שוטטות בין הקהל ועלייה על הבימה לפזמון החוזר. בהמשך ביצעתי ניגון לכבוד כליזמר זקן מאוד, טאראס, בן ה-95, שנעימותיו מאופיינות בווירטואוזיות שלהן, כמו במוסיקת נשמה היהודית שלו.

אחרי הפתיחה ניגן כליזמר, היושב באלקנה, נעימות המקובלות על כל הקהל, מבני עקיבא ועד בני מאה שערים, שלהם אסור לנגן על אף כלי, אלא לתופף ולשיר, מה שהם עושים ביכולת טכנית מרשימה ביותר. דב אהרוני ביצע בחלילית וחצוצרה מספר ניגוני מוסיקה חסידית יפים ומעניינים, אך שיאו של הערב היה, ללא ספק, ניגון שפר המפתיע מבחינה ריתמית והרמונית. כלייזמרים רבים קפצו לבימה, ואיש איש ניגן לפי נוסחו לכל תשואות הקהל. הכליזמר מאלקנה ביצע את "כזוהר הרקיע" שלי, ואחר כך ביצעתי אני את "גור אריה יהודה" - יצירת כליזמר שכתבתי בהזמנת מארגן האירוע, אליעזר שפר, לכבוד יהודי אתיופיה, בסגנון אפריקני-מזרחי-כליזמרי - מוסיקה חסידית.

נגן קלרינט קלאסי ניסה לבצע יצירה של סן סנס, תוך ייחוס שורשי מוסיקה חסידית. הניסיון הכושל הופסק באמצע, והנגן ירד מהבימה בבושת פנים. לא נעדרה מן האירוע גם הפנטסיה "תחיית המתים", מטקס ל"ג בעומר במירון, שבוצעה הפעם בנוסח בלקני-כליזמר. הערב הסתיים, כרגיל, בעליית כל הכלייזמרים על הבימה ובנגינה בשרשרת של ניגוני מירון, בהשתתפות הקהל. עתה נותר רק להעתיק ולעבד את החומר. הרבה עבודה עד פסטיבל הכלייזמרים הבא.

ישראל זוהר - "כזוהר הרקיע"

איסטרוניקס - ישראל
מאת: יעקב בן-אמיר / "ידיעות אחרונות"

"כזוהר הרקיע" של הכליזמר ישראל זוהר הוא תקליט של אוסף מוסיקה חסידית. אמרנו מוסיקה חסידית ולא דייקנו, מפני ששירים מקובצים אלה אינם מושרים אלא מנוגנים בקלרניט של ישראל זוהר. ומי שאינו מכיר: ישראל זוהר אינו סתם מנגן בקלרינט. הוא מנגן בכלי זה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית, וכמתבקש מנגינה במוסד חשוב זה היא מצטיינת ברמתה הטכנית והמוסיקלית הגבוהה ביותר. אלא ששנות התמסרות רבה של נגינת מוסיקה קלסית עשו כנראה את שלהם, ויום אחד ישראל זוהר יצא לשירות מילואים וברצונו לשעשע ולשמח את לב החברים, ניגן להם מוסיקה חסידית. אלא שלא כבפעמים קודמות, בהן אילתר קטעי ג'אז, הפעם אילתר צלילים לנגינות חסידיות ידועות עד שתגובת החיילים הדהימה אותו.

מוסיקת כליזמר אווירה של פסטיבל הכלייזמרים
כך נוצר הקשר בין ישראל זוהר לבין מוסיקה חסידית, ושירי מוסיקה חסידית שהתקליט שלפנינו הוא מעין סיכום ביניים לקשר זה. כך נוצר כליזמר.

והמעניין הוא שאחרי נגינה בקלרניט במשך 30 שנה, לישראל זוהר (41) יש קהל מעריצים אדיר לנגינת כליזמר מנוגנת בקלרינט. לא רק בישראל, גם בחו"ל, ובעיקר בערי גרמניה המערבית שם הופיע. הנה מה שכתב העתון "רקלינהאוזן צייטונג": "ישראל זוהר הוא המלך של מוסיקה חסידית. באצבעותיו הזריזות הוא יודע להפיק מכלי נגינתו צלילי כליזמר בלתי רגילים". עיתון אחר מוסיף כל הכליזמר של התזמורת הפילהרמונית הישראלית יודע לנגן מוסיקה חסידית מלהיבה ונהדרת ולהלהיב עד לסערה את קהל מאזיניו. פסטיבל כלייזמרים של איש אחד.

ישראל זוהר עצמו מודע להדים החיוביים שנגינתו מעוררת ולפי כל הסימנים אפילו נהנה מכך. כ"מנגן רציני" יסביר שאינו מוטרד מכך שמנגן מוסיקה חסידית על תקן של "כליזמר". בנעימה של התנצלות ובקריצת עין יסביר שמהמשכורת שמשלמים בתזמורת אין כל אפשרות להתקיים. הנגינה של מוסיקה חסידית היא איפוא לא רק הנאה, גם פותרת כמה בעיות תקציביות משפחתיות. לא כל כליזמר הוא עני. המופע שלו מאושר ע"י סל תרבות ארצי, אמנות לעם ועוד גופים.

כל ההתלבטויות האלה אינן פוגעות כמובן באיכות המעולה של נגינתו כפי שהיא נשמעת באלבום הראשון שהפיק איסטרוניקס-ישראל. נשמע קטעים של מוסיקה חסידית עממיים מוכרים כ"בן יקיר לי לאפרים", "כל העולם כולו גשר צר מאוד", "פניי לך", "צ'יריבים, צ'יריבום", וקטעים אחרים שאינם מוכרים כל כך. בסך הכל אפשר לומר שתקליטו של ישראל זוהר יחמם כל בית. ומי לא רוצה מעט אווירה של אידישקיט בבית עם אווירה של פסטיבל הכלייזמרים.

כליזמר

מאת: תחיה אדר / "מעריב"

זוהר לזוהר. להצלחה רבה זוכה הכליזמר ישראל זוהר, שהוציא כבר תקליט אחד בשם "כזוהר הרקיע". עכשיו הוא עובד על תקליט שני, "כזוהר הניגון". את ההרצה לתקליט עשה אצל כלייזמרים באמריקה. בימים אלה פנה אליו האמרגן שמואל צמח והזמין אותו להשתתף ביחד עם תיאודור ביקר, שמואל רודנסקי ומייק בורשטיין בערב של אידיש, פסטיבל כלייזמרים, ומוסיקת נשמה יהודית שייערך בפרנקפורט, גרמניה. פסטיבל של כליזמר ומוסיקה חסידית.

מוסיקת כליזמר. המופע מאושר על ידי סל תרבות ארצי, אמנות לעם ועוד

כליזמר אמיתי

מאת: אברהם אמזלג / צומת השרון 33

ישראל זוהר - "כזוהר הרקיע" (מוסיקה חסידית).

ישראל זוהר הוא נגן קלרינט בתזמורת הפילהרמונית שלנו ובתקליט הזה הוא מנגן בתור כליזמר יהודי מזרח אירופאי. הרפרטואר הוא הרפרטואר מוסיקה חסידת עממית וכן כלולים בו אחדים מהלחנים הידועים ביותר של מוסיקה חסידית אירופאית, כגון השיר הנפלא "כל העולם כולו גשר צר מאוד", "הבן יקיר לי אפרים" או ה"אידישע מאמע".

מוסיקה חסידית המזרחית האמיתית, גם מוסיקת כליזמר היא מוזיקה שלוקטה מן הסביבה הנוכרית שבה חיו היהודים וכך אנו מוצאים בתקליט זה גם ניגון תורכי בנוסח כליזמר. כמו כן לחן בסגנון חסידי שחובר בידי ישראל זוהר - "כזוהר הרקיע" - שעל שמו נקרא התקליט של מוסיקה חסידית.

ישראל זוהר נגן קלרינט התזמורת הפילהרמונית
החסידות, שחיפשה את הדרך לאלוהים, מצאה אותו - בין היתר - בצליל ולא במילה. זו היתה בידי המתנגדים, אותם תלמידי חכמים אשר בשלבים הראשונים התנגדו לחסידות וראו בה סכנה. הקלרינט הוא אחד הכלים המובילים במוסיקה החסידית, בוודאי בזכות כוחו לדבר, לשיר מכל הלב ולבטא את רחשי הלב של היהודי בעיירה שלו במזרח אירופה. המוזיקה הזאת כובשת בישירות ובדבקות שבה היא מושרת; יש להבחין היטב בין המוזיקה החסידית הזאת לבין "פסטיבל הכלייזמרים" שאין בו זמר ואין בהם חסידות, שלא לדבר על נשמה. הקלרינט כאן הוא אכן כלי נשמה אמיתי, הנתון בידיים נאמנות. הנגינה של ישראל זוהר מזהירה בברקה ובנקיונה, בטכניקה מושלמת, הסילסולים שלו אמיתיים והסגנון שלו נאמן. כליזמר כהילכתו.

מי שהאזין לכלייזמרים שאינם נגני התזמורת הפילהרמונית בוודאי יבחין במקצועיות הרבה שבה מבוצע כאן החומר המוזיקלי. אני אישית מעדיף שלפעמים יהיה ביצועו של החומר הזה פחות מהוקצע וקצת יותר "מחוספס", אך זה בהחלט עניין של טעם. הטכניקה המושלמת של זוהר וההזדהות הסגנונית שלו מחפים גם על הנקודה הזאת.

התקליט הזה יגרום עונג לכל מי שאוהב מוזיקה חסידית אמיתית, לא זו של פסטיבל הכלייזמרים שלמזלנו נרגע קצת לאחרונה (בל אפתח פי לשטן), אלא זו היהודית העממית, שעדיין משמרת משהו מן הבושם הישן שלנו. מוסיקה חסידית אמיתית במיטבה.

קלרינט כליזמר

מאת: יוסי חרסונסקי / "מעריב"

ישראל זוהר, כליזמר וירטואוז בקלרנית, מציג את יכולתו בתקליט חדש, "זוהר הרקיע". את המוסיקה שלו הוא מגדיר "כליזמר ישראלי". זה עובד. יש מוסיקה חסידית.

מכנים אותו זוהר הרקיע. זה גם שם תקליטו החדש. ישראל זוהר הוא נגן קלרינט בפילהרמונית, כליזמר חילוני, שעושה נפשות למוסיקה החסידית, אחרי עידן גיורא פיידמן, שהציב תמרורים במוסיקה החסידית המקומית, ישראל זוהר פורץ פריצת דרך קטנה.

כליזמר מוסיקה חסידית קלרינט פסטיבל הכלייזמרים
אלבום המנגינות העממיות החדש עשוי להיות מאוד שימושי לחתונות, קונטרה לפעמי המזרח. פשוט כליזמר, משמח לב אנוש. זוהר, דור שביעי בארץ ונצר למשפחת כלייזמרים, עיבד את מבחר הנעימות, שברובן הן קלילות ולא דורשות ריכוז רב בהאזנה, פרט אולי לקטע "ניגון טורקי", שאומץ בזמנו על ידי קהילת יהודי איזמיר - כליזמר בלקני.

הכליזמר ישראל זוהר מפיק גוונים מרתקים מהקלרנית. המוסיקה החסידית שלו נשמעת מתומצתת, לא פאטתית ומשתפכת יתר על המידה, לא יבבנית. הדגש הוא יותר על הוירטואוזיות, אבל גם כך, אתה שומע שירת כליזמר אנושית בוקעת מהקלרנית. ישראל זוהר, אגב, מגדיר את המוסיקה שלו "כליזמר ישראלי". רק פה ושם הלב נמס למשמע שמאלץ יהודי א-לה אידישע מאמע (רומשינסקי). העיבודים אפקטיביים. האקורדיון של איתן שפירא הוא כלי במקומו, מתבל את צלילי הקלרנית ברוטב כליזמר משובח.

הפופולריזציה של הסגנון החסידי ב"זוהר הרקיע" עובדת עליך, והיא תעבוד, כמדומני, גם על קהילות החסידים בשטריימל ובקפוטות בחצרות האדמו"רים, תישמע בהילולות כליזמר בהר מירון בל"ג בעומר ותיכנס גם לסלונים החילוניים. זוהר מצא את שביל הזהב. נטע זר בעולם החסידי הדתי, שמנגן ככליזמר אמיתי, אבל עם ליטוש של מקצוען בן-תקופתנו - מוסיקה חסידית לדור שלנו.

פסטיבל הכלייזמרים

קלרינט מסתלסל

מאת: חנה פאר / "מקומון נתניה"

הכליזמר ישראל זוהר, נגן התזמורת הפילהרמונית, הופיע בנתניה, עיר הולדתו. מנגן מוסיקה חסידית, ועובד על תקליטו השני.

ישראל זוהר כליזמר ונגן התזמורת הפילהרמונית, הופיע בנתניה, עיר הולדתו, אחרי 15 שנות היעדרות. הלך כקלסיקן, חזר ככליזמר.

עד גיל 27 גר כאן, היום הוא תל אביבי. מנתניה הוא זוכר את השכנים משכונת רמת זאב. אז קראו לו ישראל זונשיין. החליט להפוך לזוהר בשלב של חזרה לישראליות השורשית, כיאות לדור שביעי יליד הארץ, צאצא למשפחות ידועות: פלדמן - מצד האבא וראב - מצד האמא. אי שם בעבר המשפחתי קיימת גם טחנת הקמח בירושלים, שפירנסה את אבות המשפחה.

מופע כליזמר מאושר על ידי סל תרבות ארצי ואומנות לעם
בפילהרמונית הוא מנגן 17 שנה. ממוסיקה קלאסית קפץ למוסיקת נשמה יהודית, כליזמר, לפני שנתיים.

"זה קרה אחרי שנפגשתי במילואים עם בחורי ישיבה. התלהבתי מהמוסיקה היהודית ונעשיתי מייקל ג'קסון של החסידים". ביותר רצינות הוא אומר: "אשתי לאה, היתה הראשונה שדירבנה אותי למוסיקה חסידית".

האשה אינה מוסיקאית. הילדים - כן. שירלי, בת 8, אוהבת ללוות את נגינת כליזמר של אבא על הפסנתר. התאומים אודי ודוד, בינתיים בני חמש, אך כבר מגלים כשרונות מוסיקליים. אודי רוצה להיות אקורדיוניסט, ודודי רוצה להיות כמו "אבא", נגן קלרינט וכליזמר.

כשאנחנו שומעים בנתניה את ישראל זוהר בתוכניתו "כזוהר הרקיע", זה רק בין 200 הופעות שנתיות עם הפילהרמונית וגם עם פסטיבל הכלייזמרים. מסתבר, שיש לא מעט חסידים ומעריצים ל"כלייזמר", "כשהרבי אלימלך" ונעימות כליזמר שנוגנו בחתונות יהודיות בגולה, עם מוסיקה חסידית. המופע הזה, אגב, מאושר ע"י סל תרבות ארצי ואומנות לעם.

בימים אלה עובד ישראל זוהר על תקליטו השני "כזוהר הניגון". את ההרצה לתקליט עשה אצל חרדים באמריקה. כתבתנו תחיה אדר מוסרת, שבימים אלה פנה אליו האמרגן שמואל צמח והזמין אותו להשתתף בערב פסטיבל כלייזמרים עם מוסיקה חסידית בגרמניה, עם תיאודור ביקל, שמואל רודנסקי ומייק בורנשטיין. כליזמר ישראלי יהיה שם חידוש.

מוסיקה חסידית

אקסטזה חסידית
מאת: נ. אמיר "מעריב"

כאשר התקרב הקלרניתן ישראל זוהר לשנתו הארבעים, החליט לעשות כמה דברים חדשים בחייו, נוסף לעבודתו הקבועה זה שנים, בתיזמורת הפילהרמונית הישראלית.

סמוך לשנתו הארבעים נסע מטעם התזמורת הפילהרמונית לנגן לפני חיילים בלבנון. שם נוכח לדעת בראשונה שהמוסיקה הקלאסית לא עובדת עליהם היטב. לראשונה ניאות וניגן מוסיקה חסידית. כהדרן ביקשו מוסיקת כליזמר. אימץ ישראל את זיכרונו ונזכר במנגינות ששמע בילדותו במשפחתה של אמו, משפחה ירושלמית מסורתית, שבעה דורות בארץ.

פסטיבל הכלייזמרים במירון - הילולת רבי שמעון בר-יוחאי, פסטיבל כלייזמרים אמיתי
באותו זמן נכחו במקום שני בחורי ישיבה, ממבצע הנחת תפילין. הם ביקשו הדרם נוסף. "אמרתי: אין לי יותר", מספר ישראל, "ואז הם לימדו אותי ניגונים נוספים והכניסו אותי לפרדס החסידות. מאז התחלתי ללכת להילולות של חסידים ושל כליזמרים. השתתפתי גם אצל פסטיבל הכלייזמרים במירון - הילולת רבי שמעון בר-יוחאי, פסטיבל כלייזמרים אמיתי.

זה כבש אותי. שמתי לב שבין הניגוני ישנה גם מוסיקה מזרחית או מוטיבים טורקיים ויווניים. פתאום צעקו האשכנזים: "רוצים עראבישער ניגון!". אחרים ביקשו "יידישע דעבקע" (דבקה יהודי) ועוד ניגוני כליזמר מיוחדים כאלו. זה היה לפני שנתיים. זוהר הנלהב, שלא ידע אידיש מהבית, נכנס עמוק לעניין. בראשית השנה הוציא את תקליטו הראשון, "כזוהר הרקיע". בקרוב מאוד הוא מתעתד להוציא את תקליטו השני, ששמו יהיה "זוהר הניגון". גם הוא בנושא מוסיקה חסידית, כליזמר.

לאחרונה השתתף זוהר בערב כליזמר מיוחד במינו שאירגנה בביתה שולי לסינג-קורמן, דוברת המכון לפריון העבודה. זה זמן רב שידידיה של שולי ביקשו ממנה שתארגן ערב כזה. היא החליטה שאת חנוכת דירתה החדשה תחגוג בסימן האידיש, כליזמר, צ'ולנט, מוסיקה חסידית וצימעס.

ישראל זוהר נכנס למיני "פסטיבל הכלייזמרים" וניגן משך שעות ארוכות לקול מיצהלות החברים. בין מוסיקה חסידית לניגון, ובין געפילטע-פיש, צימעס ובורשט, התפתחו שיחות באידיש בין המסובים, שגילם נע בין שלושים לארבעים. שושי פויירליכט מ"אמנות לעם" פגשה שם את מוטי פרידמן, מנכ"ל ה"פורום הישראלי" (גוף התנדבותי שמטרתו הידוק הקשרים בין ישראלים ליהודים בגולה), שאותו לא ראתה שנים רבות. "כשהיינו בני עשר, בבני ברק, ההורים שלנו כבר החליטו לעשות בינינו שידוך לעתיד", הזכירה לו באידיש קולחת. לצלילי כליזמר, מוסיקה חסידית, וקולות לעיסה.

יענק'לה בן סירא ירה מן המותן צרור של בדיחות. יורם טהר לב קרא קטעים מתוך "פאני היל" באידיש, ואילו השכן מלמטה, השחקן מישה נתן, שנשאל למה לא הגיע למסיבה, ענה לשולי למחרת: "אשתי ואני לא הפסדנו שום דבר, היה לנו פסטיבל כלייזמרים במיטה. עד למטה שמענו את כל הניגונים ואת הבדיחות של בן סירא, את הכליזמר זוהר, מוסיקה חסידית וריחות מאכלים יהודים".

כליזמר ישראל זוהר מוסיקה חסידית זוהר הניגון

פסטיבל הכלייזמרים - עניין רציני

מוסיקה חסידית - לא כל שכן

מאת: יהודה כהן / "הארץ"

בחוגי המוסיקה האמנותית נדבק לביטוי "כליזמר", ולא בצדק, מן הזלזול עם מוסיקה חסידית, מוסיקת נשמה יהודית וכו'.

ב"הלצה מוסיקלית", המכונה גם "ששית נגני הכפר", מלגלג מוצרט על מלחינים ונגנים חובבנים. בטהובן מתענג בחיקוי נגנים כפריים בסקרצו של הסימפוניה הפסטורלית.

המופעים של זוהר מאושרים על ידי סל תרבות ארצי ואומנות לעם
כל כליזמר ונגן כפר מביאים עמם מסורות בעלות ערך רב, מסורות של מוסיקה עממית ושל אורח נגינה, שמתוכו שואבים מלחיני המוסיקה האמנותית, ובעיקר של מוסיקה לאומית, לא מעט השראה. בחלק מן המסורות שהעבירו ומעבירים כל כליזמר יהודי נעזרים מלחינים ממלחיני המוסיקה הישראלית האמנותית כאחד האמצעים להקניית אופי סגולי ליצירותיהם. זו אמנות כליזמר.

מתוך אוצר עממי זה מציגים שני אמנים לא-כליזמרים מופע "פסטיבל הכלייזמרים" ברחבי הארץ. שניהם ילידי נתניה: ישראל זוהר, קלרניתן בתזמורת הפילהרמונית, ועדי סולקין בעל תואר שני במוסיקולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, המסביר את הקטעים ומשתתף גם בביצוע בנגינה באקורדיון של מוסיקה חסידית.

הוא מסביר ומספר: "אוצר נגינות כליזמר בארץ הוא עשיר ומגוון, ורבים הם מקורותיו. גם סגנון הנגינה הוא אופייני והוא סגנון ארץ ישראלי. להבדיל מסגנון הנגינה בגולה. אוצר ניגונים זה חי ומתפתח בארץ ומבוצע בעיקר בהילולות החסדים, בימי זכרון לצדיקים, בחגים ובחתונות. גם ההרכב של קלרנית ואקורדיון אופייני לכליזמרים הישראליים ולמוסיקה חסידית".

"מתוך נסיון להגיע למקורותיהם של הניגונים ומתוך רצון להבין את הסגנון, הגענו להילולת ל"ג בעומר במירון ושם הסתבר לנו שזהו 'המעיין הנובע' בו נוצר סגנון הנגינה הישראלי ובו רפרטואר ניגונים עשיר הנקרא 'ניגוני מירון'. מכאן נפוצים הניגונים לחצרות החסידים ולעולם הישיבות. מוסיקה חסידית".

"מסורת העליה לרגל הנהוגה במשך דורות רבים גרמה לכך שמירון הפכה לכור היתוך, שבו התמזגו בניגונים התרבויות השונות שהתקיימו בארץ בדורות האחרונים".

שני האמנים "התגנבו" איפוא להילולת מירון ואף הקליטו את מה ששמעו, למדו את הנעימות מוסיקה חסידית שהפכו לעיקר החומר שאספו. מוצאם של רוב הניגונים במירון מארצות הבלקאן עם השפעה מזרחית. השפעה זו ניתן לזהות בנקל בקישוטים, שכן הכליזמרים המזרח-אירופיים מבצעים אותם בסולמות האירופיים, כלומר בתוך מערכת 12 חצאי הטונים, ואילו המזרחיים דווקא גם בין צלילים אלה. זה גם נוגע לטרילים, שלפי הכללים האירופיים הם סלסולים של שני צלילים שביניהם מירווח של טון או חצי-טון המתחלפים במהירות, ואילו במוסיקה של הכלייזמרים יכול להיות ביניהם גם מרווח גדול יותר. "כליזמר-ערבי". תערובת".

יש הבדל עקרוני בהפקת קול הקלרנית: נגינת כליזמר בגולה רכה יותר, ואילו במזרחית, שבה התמחו שני האמנים, חריפה, אפילו תוקפנית. זה דורש זרימת אוויר מהירה עם דחיסה גבוהה. לשם כך במופע "פסטיבל הכלייזמרים" מרכיב ישראל זוהר על קלרניתו פומית בעלת לשונית רכה שהוא עוד משחיז בסכין להתאמת נגינה בסגנון כליזמר - מוסיקה חסידית.

מסיבות כליזמר פסטיבל הכלייזמרים סל תרבות
את הקונצרט כליזמר, המלווה גם שיקופיות מלהקות כליזמר ומחגיגות מירון, מגישים שני האמנים באולמות, בקיבוצים ובישובים אחרים, ובהצלחה רבה. מוסיקה חסידית היא בעלת ביקוש רב.

בדרך כלל חיקוי באמנות הוא מעשה שלילי, אבל כאן זו דווקא זכות, משום ששני האמנים במופע "פסטיבל הכלייזמרים", ישראל זוהר בקלרניתו ועדי סולקין באקורדיון ובהסברים, מציגים באופן מצויין ומרתק לקט מאמנות עממית חשובה לפני קהל שחלק ניכר ממנו אינו יודע מה טיבו או בכלל לא שמע על קיומה של מוסיקה חסידית.

המופעים של זוהר מאושרים ע"י סל תרבות ארצי ואומנות לעם.

הכליזמר מפסטיבל הכלייזמרים

מחול המוות ותחיית המתים
"מעריב"

עדי סולקין הוא מוסיקולוג בעל שני תארים אוניברסיטאיים, המתמחה במוסיקולוגיה יהודית. ישראל זוהר הוא נגן קלרניט בתזמורת הפילהרמונית. פגישה מקרית בין השניים, ילידי נתניה, שהיו בעבר חברים, הולידה את מופע "פסטיבל הכלייזמרים" שהם מעלים עכשיו ברחבי הארץ.

"אוצר ניגוני כליזמר בארץ עשיר ומגוון ורבים הם מקורותיו. כור ההיתוך של כל הניגונים הללו שהושפעו מכל התרבויות שעברו על האיזור הזה נמצא בהר מירון. מסורת העליה לרגל הנהוגה במשך דורות רבים גרמה לכך שבמירון התמזגו כל הניגונים ל"פסטיבל כלייזמרים" ונוצר סגנון הנגינה המיוחד של כליזמר ישראלי", מסביר עדי סולקין, שיחד עם ישראל זוהר ערך עבודת מחקר מקיפה על הנושא.

ישראל זוהר כליזמר קלרינט פסטיבל הכלייזמרים הילולה חסידית
בל"ג בעומר האחרון עלו השניים ל"פסטיבל הכלייזמרים" במירון. הם לא נדחפו בין מאות האלפים שמילאו את המקום, אלא כל אחד התחפש לכליזמר, ישבו על הבמה בחצר הקבר של ר' שמעון בר יוחאי וניגנו במשך שעות ביחד עם כל כליזמר קבוע של ההילולה. מעל הבמה יכלו לצפות מקרוב במתרחש וגם להנציח את החסידים הרוקדים בשיקופיות המלוות את המופע שלהם.

שיאו של המופע, הכולל ניגונים חסידיים בהרכב של קלרניט ואקורדיון, הסברים של עדי סולקין והקרנת שיקופיות, הוא מחול המוות ותחיית המתים, שהם ניגון וריקוד המהווים את שיאה של כל הילולה חסידית. המופע מאושר על ידי סל תרבות ארצי ואומנות לעם.

בפולקלור החסידי המלא במיתוסים ומיסטיקה, מסמל מחול ה את המלחמה המתמדת בין כוחות החושך והאור שבסופו של דבר הטוב והצדק מנצחים. זהו גם סימון לגאולה שתבוא במהרה בזכותם של הצדיקים שהלכו לעולמם בליווי מוסיקת כליזמר.

לריקוד הנערך בחצות בל"ג בעומר, יש כללים וחוקים משלו. שני חסידים מבצעים את הריקוד המחולק לשלושה. חסיד אחד הוא "מלאך המוות" ובידו מקל, סמל לחרב פיפיות. מולו הרב הצדיק, ידיו ריקות, ומלחמת הטוב ברע מתחילה.

פסטיבל הכלייזמרים

תקליט הזוהר
מאת: יוסי מר-חיים / "העיר"

"זוהר הרקיע" - ניגוני כליזמר יהודיים עם ישראל זוהר: קלרינט, עיבוד וניהול מוזיקלי, איתן שפירא: אקורדיון, יגאל חרד: גיטרה, טדי קלינג: קונטרבאס. תקליטי 512AP.

ישראל זוהר הוא נגן קלרינט מעולה, שהשתתף בקביעות בתוכניותיה של ג'ואן ויליאמס, מוזיקה במימד חדש, לפני עשר שנים. בתוכניות מורכבות אלו החזיקו מעמד רק נגנים בעלי חוש אלתור ופתיחות לרעיונות חדשים, וזוהר היה מהמצטיינים שבהם. כעת הוא מופיע כנגן כליזמר יהודי מהשורה הראשונה ומכונה "זוהר הרקיע" בפי חסידים נלהבים חובבי כליזמר ומוסיקה חסידית.

נגן כליזמר יהודי לחובבי כליזמר ומוסיקה חסידית
ישראל זוהר הוא כליזמר עם תעודות. רקע נרחב בתאוריה ונסיון בנגינה בתזמורת הפילהרמונית מאפשרים לו, שלא כמו לכליזמרים אחרים, לנצל גוונים כמו למשל הצלילים הנמוכים מאוד ב"ניגון תורכי" או לחבר ניגון מעניין בעצמו ("זוהר הרקיע". ישראל זוהר התגלה ככליזמר בחגיגות מירון וחלק גדול מהקטעים בתקליט קשורים בטקסים הנערכים שם, כמו "תחיית המתים", ניגון שיסודו במאה ה-13 והנרקד ליד קברות הצדיקים כסגולה למלחמה במוות השחור, הדבר, והוא אחד הקטעים הדרמטיים בתקליט. חובבי מוזיקת כליזמר מצאו פה מבחר רב של קטעים מוכרים בנוסח חדש, כמו "הבן יקיר לי אפרים", "ריקוד מצווה", "צ'יריבים צ'יריבום" ועוד תצוגה של כליזמר עם מוסיקה חסידית.

הליווי של אנשי הקלטות מנוסים הוא מאוד מקצועי ולא מושך תשומת לב. למרות היעדר תופים הקצב הוא דומיננטי מאוד, מה שמוכיח כי כלי הקשה אינם תנאי הכרחי לקצב כליזמר ודרך הנגינה בכלים היא הקובעת, וכאן כולם שותפים למקצב הפנימי הדינמי והמבריק של ישראל זוהר - כליזמר אמיתי. תקליט מומלץ גם למי שלא מכיר מוזיקת נשמה יהודית - ויכול לשמש מבוא מעולה למוזיקה כזאת - הכר את הכליזמר.

ישראל זוהר - כליזמר

רשימת תקליטורים ודי.וי.די:

1. "ניגונים של זהב" - נעימות כליזמר עם מוסיקה חסידית עם הרכב מוסיקלי אותנטי כפי שהכלייזמרים ניגנו אותם בהילולות, מסיבות חתונה, בר מצווה, ימי הולדת וכו'. מעולה לתקליטנות. ניגונים של זהב כליזמר ישראל זוהר
2. "המיטב" - נעימות כליזמר עם מוסיקה חסידית בלווי מוסיקלי עכשווי, כפי שהכלייזמרים מנגנים אותם בהילולות, מסיבות חתונה, בר מצווה, ימי הולדת וכו'. מעולה לתקליטנות. להיטי זהב חסידיים מוסיקת כליזמר
3. "חתונה" - תקליטור של חתונה כהלכתה, כפי שכל כליזמר או תקליטן יכול לנהל איתו חתונה או בר מצווה, צעד אחר צעד. חובה לכל תקליטן. חתונה ישראל זוהר מוסיקה חסידית
4. "המיטב 2" - נעימות כליזמר עם מוסיקה חסידית בליווי מוסיקלי של המאה ה-21, לכל כליזמר או תקליטן בשימוש עם חתונה, בר מצווה, מסיבה, ימי הולדת וכו'. מעולה לתקליטנות. להיטי זהב חסידיים ישראל זוהר מוסיקת נשמה יהודית
5. "הורות חסידיות" - מחרוזות ארוכות של הורות חסידיות וישראליות, חובה לכל כליזמר או תקליטן לשמחת בית השואבה, שמחת תורה, יום העצמאות, ל"ג בעומר כמו גם עם חתונות, בר מצוות, מסיבות וכו', מוסיקה חסידית שמחה! התקליטנים יחגגו! הורות חסידיות ישראל זוהר פסטיבל הכלייזמרים
6. "פסטיבל הכלייזמרים" - ריקודי עם חסידיים וישראליים, חובה לכל מרקיד, תקליטן, כליזמר ומשמיע מוסיקת רקע. ישראל זוהר פסטיבל הכלייזמרים
7. "אהבה" - ניגוני פולקלור מכל העולם מנוגנים ביותר משמץ של מוסיקה חסידית - כליזמר. מצויין כמוסיקת רקע לכל תקליטן, עורך מסיבות, מלונות וכו'. אהבה ישראל זוהר קלרינט כליזמר ישראל זוהר
8. "רפסודיה בכחול לבן" - מוסיקה קלסית מנוגנת ביותר משמץ של מוסיקה חסידית, מצויין כמוסיקת רקע לארועים פורמליים מכובדים, מלונות יוקרתיים, מסיבות למבוגרים, פתיחת כנסים וכו'. חובה לכל תקליטן ומשמיע מוסיקת רקע. רפסודיה בכחול לבן ישראל זוהר קלרינט
9. DVD "ניגונים של זהב" - DVD המכיל קליפים של הילולות חסידיות ונופי א"י עם מילים לשירה בציבור, מעולה למועדוני זמר, לתקליטנים, לכליזמרים להשלמת רפרטואר, לכנסים וכו'. כליזמר ישראל זוהר מוסיקה חסידית פסטיבל הכלייזמרים
cps
לאתר הפלאש הרשמי | לדף השער | ישראל זוהר - ה כליזמר מהפילהרמונית | מאמרי כליזמר | פסטיבל הכלייזמרים | קטעי וידאו | מוסיקה לאירועים | מופעי כליזמר עתידיים | קישורי מוסיקה
בניית אתרים וקידום אתרים במנועי חיפוש | אירוח אתרים