ישראל זוהר כלזמר מוסיקה חסידית כלייזמר
cps
Watch 7 Video Clips
לצפייה ב-7 קטעי וידאו
מוסיקה לא חסידית לאירועים
שנסונים, ג'ז, קלסיקל, ארץ ישראל ונשמה
Performances, Music and CDs
מופעים, מוסיקה ודיסקים
cps
cps
cps

ישראל זוהר – כליזמר

נגן קלרינט ב תזמורת הפילהרמונית הישראלית

מופעים עתידיים בתכנון ארוך טווח

                                                               

ל אירועים, מסיבות, חוגי בית ו לנוער , פסטיבל , שירה בציבור , וועד עובדים ארצי – יום הולדת -  קבלת פנים – ל אמנות לעם – סל תרבות ארצי – הרצאות –מועדון זמר – אירועים חסידיים

גם עם מוסיקת להקה / הרכב נגנים /תזמורת וגם הרכבים מוסיקליים / תזמורות ולהקות חסידיות

 

1.      מופע שירה בציבור - (א): מופע – אירוע מוסיקה חסידי - שירה בציבור – קריוקי, בהקרנת מילים של להיטי מוזיקה חסידית CHASSIDIC MUSIC ו מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL MUSIC, בליווי אמנות נגן קלרינט ה כליזמר KLEZMER מה תזמורת הפילהרמונית –  ב אומנות כלי זמר קלרינט (יוגש לאישור לוועדות אמנות לעם, סל תרבות ארצי – וועדי עובדים ( ארצי ) , לב לנוער , פסטיבל ה כליזמרים   KLEZMER   FESTIVAL שילוב אפשרי של סל  אומנות מופעי מולטימדיה וידאו וליווי חסידי של  אמנות  מוזיקה של תזמורת או להקה או הרכב נגנים או זמרים, אפשרות בחירה מרשימה של סל להקות או תזמורות חסידיות או הרכבים מוסיקליים, יהיה קיים וריאנט ל אירוע – ל חתונה, בר מצווה, קבלת פנים, מסיבה, מופע לנוער או חוג בית, בצירוף DJ עם תזמורת מוסיקה נשמה יהודית של סל חסידי כלייזמר עם תאום אומנות דיסקים תואמים. בסגנון מוזיקה אחר הרכב התוכנית יתואם עם המזמין- חוג בית - אירוע, מופע חסידי לנוער ל סל תרבות ארצי , מופע ל אומנות לעם – פסטיבל הכליזמרים  KLEZMER FESTIVAL– וועד עובדים  ארצי - אמנות לעם – סל תרבות מקומי, באם תרבות מוזיקה כלי זמר חסידית-  אמנות כליזמר KLEZMER בלבד או תזמורת \ הרכב מוסיקלי -זמרים או סגנון שירה בציבור – קריוקי -אמנות ה כלייזמר – מוסיקה חסידית ל שמחות – חתונה  -בר מצווה – יום הולדת - אמנות מוסיקת נשמה יהודית וכדומה  .


2.         מופע שירה בציבור - (ב): מופע – אירוע מוסיקה - שירה בציבור – קריוקי עם שירי יידיש (מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL MUSIC / מוזיקה חסידית CHASSIDIC MUSIC) לקהל יעד / חוגי בית -פסטיבל. בליווי אמנות קלרינט ה כלייזמר KLEZMER מ ה תזמורת הפילהרמונית – נגן קלרינט (יוגש לוועדות אמנות לעם, סל תרבות ארצי, לב לנוער , וועדי עובדים ( ארצי ) , פסטיבל ה קלייזמרים - KLEZMER FESTIVAL). שילוב אפשרי של סל אומנות מופעי מולטימדיה, וידאו, אפשרות בחירה לליווי של אחת מרשימת סל אומנות כלי  זמר של להקות חסידיות – להקה / תזמורת והרכב נגנים / כלייזמרים - זמרים. יהיה קיים סל תרבות של וריאנט מוסיקלי חסידי מ תרבות יהודית זאת לאירוע – ל אירועים כמו חתונה, בר מצווה, קבלת פנים, מסיבה, חוגי בית –  אירוע יום הולדת - מופע חסידי  כלי זמר לנוער, בצירוף DJ עם מוזיקת דיסקים כלייזמר של רפרטואר תרבות יידיש – כליזמרים - זמרים, או הרכב מוסיקלי - זמרים בסגנון אחר. הרכב מוזיקה – שירה בציבור של  התוכנית – אמנות ה כלייזמר  קלרינט – מופע חסידי כליזמר לנוער  יתואם עם המזמין – חוג בית אירוע – מופע לנוער חסידי –  לב לנוער - פסטיבל FESTIVAL – אומנות לעם – סל תרבות ארצי - וועד עובדים ארצי , באם מוזיקה חסידית  - אמנות תזמורת מוסיקת נשמה יהודית  -  כליזמר KLEZMER בלבד או צרוף אומנות סגנון שירה בציבור – קריוקי - הרצאה על תרבות ה כליזמרים – להקות ו הרכבים – מוסיקת רקע וכו.


3.         מופע שירה בציבור - (ג): מופע – אירוע מוסיקה של שירה בציבור – קריוקי לקהל חובשי כיפה סרוגה ומסורתיים – מעורב של מוזיקה קלרינט חסידית  HASSIDIC MUSIC ו מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL MUSIC בליווי אמנות ה כליזמר KLEZMER מה תזמורת הפילהרמונית – נגן קלרינט בשילוב  מופע כלי זמר מולטימדיה וידאו (יוגש לוועדות אמנות לעם, סל תרבות ארצי – וועדי עובדים ,לב לנוער וגם פסטיבל ה כליזמרים בצפת KLEZMER FESTIVAL) אפשרות בחירת מוזיקה לליווי מרשימה של סל אומנות להקות חסידיות או הרכבים מוסיקליים או תזמורת  - להקת נגנים – כליזמרים -זמרים, יהיה קיים וריאנט מוסיקלי למופע – אירוע – ל חתונה, מסיבה, קבלת פנים, בר מצווה , יום הולדת או חוג בית – פסטיבל - שירה בציבור – מופע לנוער חסידי ל סל תרבות ארצי אומופע ל אומנות לעם , בצירוף מוסיקת DJ עם אמנות כלי זמר של  דיסקים מרפרטואר תרבות דתי לאומי, או הרכב מוסיקלי / תזמורת עם זמר חסידי. הרכב מוזיקת התוכנית – אמנות תזמורת מוסיקת נשמה יהודית - שירה בציבור- מופע חסידי לנוער - פסטיבל יתואם עם המזמין – חוג בית –  וועד עובדים ארצי –  מופע לנוער חסידי - אומנות לעם – סל תרבות ארצי -  אירוע – יום הולדת – פסטיבל שירה בציבור קריוקי - אפשר עם DJ.


4.         מופע שירה בציבור - (ד): מופע – אירוע מוסיקה חסידי - שירה בציבור – קריוקי של הורות חסידיות CHASSIDIC HORAS כאשר חלק מהקהל רוקד עם מופע ה מולטימדיה וידאו ו תזמורת או להקת או הרכב נגנים / כלייזמרים וחלק אחר מהקהל שר מילים המוקרנות על המסך ב מולטימדיה וידאו, הכל בליווי מוזיקת אמנות ה כליזמר KLEZMER , נגן קלרינט מה תזמורת הפילהרמונית (יוגש לוועדות סל תרבות ארצי, אמנות לעם – וועדי עובדים ( ארצי ) לב לנוער - פסטיבל הכליזמרים בצפת  KLEZMER FESTIVAL) ה תזמורת או מוזיקת להקת או הרכב נגנים / כליזמרים תוכל להיבחר מרשימת סל אומנות להקות או הרכבים מוסיקליים אפשרי צירוף מוסיקת DJ, עם רשימת מוזיקה של דיסקים כלי זמר לבחירה או כל הרכב מוסיקלי. הרכב התוכנית יתואם עם המזמין – פסטיבל FESTIVAL  - חוג בית – מופע חסידי לנוער ל סל תרבות – וועד עובדים ארצי – סל תרבות ארצי – אומנות לעם, באם תרבות מוזיקה חסידית – כליזמר KLEZMER בלבד או סגנון אחר.


5.         מופע שירה בציבור – (ה): מופע אירוע מוסיקה - שירה בציבור – קריוקי בלועזית, מתוך להיטי הדיסק "אהבה" (דיסקים 423113) בליווי וירטואוזי של אמנות נגן קלרינט כלייזמר מה תזמורת הפילהרמונית – תרבות כליזמר KLEZMER קלרינט בגוון של אמנות מוזיקה חסידית CHASSIDIC MUSIC – מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL MUSIC , אפשרות ליווי מופע מולטימדיה וידאו ובחירת להקה או תזמורת מתוך רשימת סל אומנות להקות או תזמורות נגנים או כלייזמרים או הרכבים מוסיקליים (יוגש לוועדות אמנות לעם – סל תרבות ארצי – וועדי עובדים ( ארצי ) – פסטיבל הכלייזמרים בצפת KLEZMER FESTIVAL – סל תרבות ארצי ) - לב לנוער . יהיה קיים סל  אומנות וריאנטים כלי זמר ל חתונה , בר מצווה , מסיבות , יום הולדת - קבלת פנים , חוגי בית – מופעים לנוער חסידי ל סל תרבות ארצי, אפשרות צירוף מוסיקת DJ עם נעימות כלי זמר - פולקלור מהעולם, או הרכב מוסיקלי בסגנון אחר. הרכב התוכנית יתואם ע"י המזמין – חוג שירה בציבור – חוג בית –  יום הולדת - מופע  חסידי לנוער – אומנות לעם – סל תרבות ארצי – פסטיבל – וועד עובדים ארצי , באם תרבות מוסיקה א"י בלבד או גם אמנות מוזיקה חסידית ב קלרינט – כליזמר KLEZMER.


6.         מופע שירה בציבור – (ו): מופע אירוע מוסיקה - שירה בציבור קריוקי עם ה תזמורת הפילהרמונית הישראלית (בוצע מספר פעמים בעבר) של אמנות מוזיקה חסידית HASSIDIC MUSIC – מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL MUSIC – שירי א"י עם אמנות ה כלייזמר KLEZMER מה תזמורת הפילהרמונית, אומנות נגן קלרינט כלי זמר בשיתוף עם מופע מולטימדיה וידאו (יוגש לועדות אמנות לעם, סל תרבות ארצי – וועדי עובדים( ארצי ) - לב לנוער וגם פסטיבל ה כליזמרים בצפת KLEZMER FESTIVAL) בהפסקה ולאחר הקונצרט תרקיד בפואייה את הקהל מוסיקת  DJ כלי זמר או להקה או הרכב  אומנות נגנים – כלייזמרים את הקהל בהורות חסידיות, או הרכב מוסיקלי נשמה בג'אז. הרכב התוכנית יתואם ע"י המזמין – חוג בית – מופע לנוער ל סל תרבות – שירה בציבור - פסטיבל, באם  אמנות מוזיקה חסידית כלי זמר ב קלרינט – חוג שירה בציבור – כליזמר KLEZMER ו/או סגנון אחר.


7.         מופע שירה בציבור – (ז): מופע אירוע  מוסיקה - שירה בציבור קריוקי למסיבה יום הולדת קבלת פנים, או פרישה או קידום בעבודה וכו' בתיאום שירים הנוגעים לעברו של נשוא ה מסיבה בליווי אמנות נגן קלרינט – כליזמר KLEZMER. שילוב של מופע מולטימדיה וידאו כלי זמר , בחירת סל אומנות  תזמורות או להקות או הרכב נגנים  או כלייזמרים  מלווה. באירוע מסורתי אפשרית בחירה מתוך סל רשימה של להקות או תזמורות חסידיות או הרכבים מוסיקליים ושימת דגש על מוזיקה חסידית HASSIDIC MUSIC ו מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL MUSIC. מתאים גם ל חוגי בית – מופע חסידי כלי זמר לנוער ל סל תרבות  – וועדי עובדים ( ארצי ) - פסטיבל שירה בציבור. הרכב התוכנית יתואם ע"י המזמין – חוג בית – וועד עובדים ארצי – סל תרבות ארצי – אומנות לעם - פסטיבל  כלייזמרים -    KLEZMER FESTIVALחוג שירה בציבור קריוקי אפשר בצירוף DJ.


8.         מופע אירוע שירה בציבור – (ח): מופע אירוע מוסיקה - שירה בציבור –    ב קלרינט להופעת אורח בשמחות כמו חתונה, בר מצווה, מסיבה, יום הולדת, חוג בית, מופע לנוער בהתאמה מראש – שירי א"י או מוזיקה חסידית CHASSIDIC MUSIC / אומנות מוסיקה נשמה יהודית, JEWISH SOULD MUSIC, או הכל ביחד בצירוף מולטימדיה וידאו ולארועים גדולים צירוף תזמורת או הרכב או להקת נגנים – כלייזמרים, או בחירה מתוך רשימת סל אומנות להקות או תזמורות חסידיות או הרכבים מוסיקליים הכל בנגינת נגן אמנות נגן ה קלרינט כלי זמר מה תזמורת הפילהרמונית, אמנות ה כלייזמר KLEZMER הוירטואוזי. יהיה גם סל וריאנטים ל חוגי בית – וועדי עובדים - שירה בציבור – קריוקי – יום הולדת מסיבות – חתונה –בר מצווה – לנוער - פסטיבל. אפשרי צרוף מוסיקה DJ לרפרטואר תואם, או אמנות הרכב מוסיקלי נשמה בג'אז. הרכב התוכנית יתואם עם המזמין מסיבה – חתונה - שירה בציבור  -מופע לנוער – אומנות לעם  - סל תרבות ארצי –  מסיבת פרישה של וועד עובדים  - מועדון שירה בציבור - פסטיבל  כלייזמרים KLEZMER FESTIVAL ..


9.         אירוע חתונה, בר מצווה, מסיבה, יום הולדת על פסגת המצדה – אירוע עם אמנות נגן קלרינט – כלייזמר KLEZMER מה תזמורת הפילהרמונית בשיתוף מופע מולטימדיה וידאו חסידי, תאום רפרטואר מוסיקה חסידית CHASSIDIC MUSIC, אומנות מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL MUSIC כלי זמר עם המזמין – וועד עובדים - חוג בית , אירוע  חתונה –אירוע בר מצווה -  מסיבה – אירוע יום הולדת, צרוף תזמורת או להקת או הרכב נגנים כלייזמרים מתוך סל אמנות - רשימה של סל להקות חסידיות או הרכבים מוסיקליים כלי זמר ו אמנות מוסיקה חסידית ל שמחות בצרוף מוסיקת DJ, או הרכב מוסיקלי בג'אז כליזמר – הרכב התוכנית יתואם ע"י המזמין – אירוע חתונה – אירוע בר מצווה –מסיבה – יום הולדת - וועד   עובדים של אומנות לעם – וועד עובדים של סל תרבות ארצי  - מסיבת פרישה  – חוג בית - פסטיבל.

הרצאות – חוגי בית

1.         חוג בית – הרצאה (1): מופע "כזוהר הרקיע" – הרצאת מוסיקה - קלרינט ל חוג בית – סיפורו של נגן קלרינט מ ה תזמורת הפילהרמונית הישראלית שהפך ל כליזמר KLEZMER וגילה אמנות מוסיקת כלייזמר KLEZMER ערבית ישראלית מקבר רבי שמעון בר יוחאי, הנושא הראשי הוא אומנות מוסיקה חסידית CHASSIDIC MUSIC – אמנות מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL   MUSIC, כלי זמר , בצירוף מופע מולטימדיה וידאו בנושא ה כליזמרים, ו שירה בציבור או מוסיקה DJ בחלק השני, או הרכב אומנותי בג'אז, הרכב התוכנית יתואם עם המזמין – חוג בית – סל תרבות ארצי –אמנות לעם - וועד עובדים - הרצאות- , באם אומנות מוזיקה חסידית HASSIDIC MUSIC  - כליזמר -  KLEZMER  - אמנות מוסיקת נשמה יהודית או כל סגנון חסידי כלי זמר אחר. יועמד לשיפוט וועדות אומנות לעם , סל תרבות ארצי , פסטיבל הכלייזמרים KLEZMER FESTIVAL ,וועד עובדים ארצי , לב לנוער . ( מופע חסידי ) .


2.         חוג בית – הרצאה (2): מופע – הרצאת מוסיקה - קלרינט לחוג בית "ניגוני ה כלייזמרים" בנושא השפעת הערבים, הצ'רקסים והדרוזים על ה מוסיקה של הר מירון והיווצרות אמנות סגנון ה כליזמר KLEZMER, אומנות מוסיקה נשמה יהודית-ערבית ARAB-JEWISH SOUL MUSIC, וגם אומנות מוזיקה חסידית ישראלית ISRAELI CHASSIDIC MUSIC, כלי זמר בביצוע נגן  קלרינט מה תזמורת הפילהרמונית הישראלית – כלייזמר KLEZMER, בצירוף מופע מולטימדיה וידאו  בנושא ה קלייזמרים, ו שירה בציבור –זמרים - עם או בלי DJ בחלק עם המזמין חוג שירה בציבור מופע לנשים , באם אמנות מוסיקה חסידית CHASSIDIC MUSIC . או הרכב מוסיקלי נשמה בג'אז. הרכב התוכנית יתואם עם המזמין – חוג בית –מופע לנוער – וועד עובדים , באם רק אמנות מוזיקה חסידית – כליזמר KLEIZMER ב קלרינט או גם סגנון חסידי כלי זמר אחר. יועמד לשיפוט וועדות אמנות לעם ,סל תרבות ארצי , פסטיבל הכלייזמרים KLEZMER FESTVAL , וועד עובדים ארצי ,לב לנוער . ( מופע חסידי ) .


3.         חוג בית – הרצאה (3): מופע מוסיקה – קלרינט - הרצאה ל חוג בית "פסטיבל הכלייזמרים" KLEZMER FESTIVAL, הנושא – היווצרותו של פסטיבל ה כליזמרים KLEZMER FESTIVAL בצפת לפני כ-20 שנה כתוצאה מפעילותו של נגן קלרינט מ ה תזמורת הפילהרמונית הישראלית שעבר הרפתקאות של לילה אחד על הבמה בקבר רבי שמעון בר יוחאי במפגש תרבויות בין אמנות מוסיקה קלסית לבין אומנות מוזיקה חסידית  CHASSIDIC MUSIC - אמנות מוסיקה נשמה יהודית JEWISH SOUL MUSIC, עם ה כליזמר KLEZMER ישראל זוהר מ ה תזמורת הפילהרמונית הישראלית ב קלרינט , בצירוף סל תרבות - מופע מולטימדיה וידאו כלי זמר בנושא ה כלייזמרים ו שירה בציבור - קריוקי ו מוסיקת DJ בחצי השני, או אומנות הרכב מוסיקלי נשמה בג'אז. יועמד לוועדות סל תרבות ארצי , אמנות לעם , פסטיבל הכלייזמרים KLEZMER FESTIVAL  . לב לנוער , וועד עובדים ארצי . ( מופע חסידי ) .


4.        חוג בית  - הרצאה : מופע מוסיקה –  אמנות קלרינט כלייזמר - הרצאה ל חוג בית  "צימוקים ושקדים" הנושא – אומנות מוסיקה נשמה יהודית  JEWISH SOUL MUSIC  - כלייזמרים – KLEZMER ב קלרינט   ומקומה של אמנות ה קלרינט – כליזמר ב מוסיקה חסידית  CHASSIDIC MUSIC וב תרבות יהודית זאת. יועמד לשיפוט אומנות לעם ,סל תרבות ארצי ,פסטיבל הכלייזמרים KLEZMER FESTIVAL , לב לנוער , וועד עובדים ארצי . ( מופע חסידי ) .


My affair with Rabbi Shim'on Bar Yohai as a klezmer and hassidic Jewish soul music

By Idit Naaman / "Yediot Aharonot”

 

Tomorrow, Lag Ba'Omer, and the Israeli Klezmer, Israel Zohar, that is also a clarinet  klezmer player in the Israel Philharmonic Orchestra, will play for the crud in Meron, as he does every year: "This is a flushed experience, the public leads me to Klezmer trance".

 

            During the week of Lag Ba'Omer and Rabbi Shimon Bar-Yohai  klezmer festival in Meron mountain, one can offer to Israel Zohar, the clarinet player of the Israel Philharmonic Orchestra, an upper concert of thousand dollars at "Karnegy Hall", and he will say: "no thanks, I'm busy somewhere else". The "somewhere else" is, as one can guess, the big clezmer festival at Meron Mountain, the place of dead righteous (zadikim), since Rabbi Shim'on. Lately, Israel Zohar has become the classical and secular clarinet player of Klezmer stile and jewish soul music in the biggest klezmer festival .

            A day before Lag Ba'Omer he goes to Abu's family yard in Safad, the place from where the procession leaves with the Chassidic ceremony. At night he continues to Meron, plays all the night kleizmer music till craving, and returns exhausted but satisfied, flushed with holy experiences till next klezmer festival.

            The first time that klezmer Israel Zohar has arrived to Meron with his clarinet, he waited for the other Klezmer players  to get tired in order to start his Chassidic music – klzezmer   performance. At the end, he was allowed to play. Among the klezmer melodies that he played, was a jewish soul melody that he had composed and that the public accepted; dancing and applauding with great enthusiasm. Eliezer Shefer, one of the klezmer festival organizers, asked him: "Who are you and by whom is this klezmer melody?", he replied: "The klezmer melody is mine and my name is Zohar", then Shefer announced to the public "His klezmer  melody is like the brightness of sky" ("Zohar" means in Hebrew – "Brightness").

            Since then, "Brightness of sky" has become his klezmer  title, and allusion to the Zohar, the book of Kabbalah. The people of Safad and Meron at the klzmer festival are convinced that it is not a coincidence that he has arrived to this klezmer festival at the age of forty, it is a sign from heaven, and all the signs show that soon he will become not a klezmer and jewish soul music player, but also a repentant.

            In Lag Ba'Omer klezmer festival at midnight, near Shim'on Bar Yohai's tomb, begins the traditional chassidic ceremony of the dance of death and the resurrection of the dead. The Klezmer gives the rhythm, to the center of the circle enters from one side the "angel of death" with a sickle, and from the other side an old Rabbi. The klezmer clarinet cries and wails, wails and cried, the angel of death hits and beats, and the Rabbi lies on the floor, moving convulsively.

            At the end, the angel of death resurrects the Rabbi, and then starts the resurrection dance, accompanied by klezmer Zohar's clarinet. Afterwards, the procession goes Chassidic march up the mountain to "Yohanan The Shoemaker" tomb. There also, klezmer zohar plays the traditional jewish soul klezmer  melodies till craving, leaves the mountain, usually, at three o'clock in the morning, and the Chassidic  righteous continue till day light

            Even though klezmer Zohar does not intend to become a repentant (a Klezmer is not a serious person...) he does not intend to retire from Lag Ba'Omer's klezmer festival     either. "It is a flushed experience and I intend to be there every year. The feedback that I get as a klezmer with my solo jewish soul music from the crowd leads me to trance. This is something that I'll never get from the Philharmonic, where I am one of 110 players".


Klezmer festival

By Michael Ohad, Ha'arets

 

The klezmer clarinet that accompanies the resurrection ceremony in Meron, the biggest  klezmer festival in the world, succeeds to emphasize his contents: a struggle between the angel of death and the Holly Rabbi with the sound of the 'Spirits Oath' as a background. "The klezmer trumpet is louder than the klezmer clarinet but lacks its flexibility" says Israel Zohar the Philharmonic clarinet player. The principal Klezmer in  “chassidic Woodstock", the great klezmer festival in Meron.

 

Lag Ba'Omer in Meron is a crowded event. Hundreds and thousands of people make their way in the backstreets of Meron. You don't hear one klezmer clarinet but a dozen and its wails like horny cats. The crowd celebrates, and dance before the Torah and goes happily to Rabbi Shim'on bar Yohai's tomb.

            Bar Yohai is the hero of many legends: he was born in Lag Ba'Omer and he died in Lag Ba'Omer. During 13 years he has hidden in a cave, till Eliahu the prophet, came to announce him of Cesar. Moreover, the tradition attributes the "Zohar" to him. What is left from all that is the crowded feast at his tomb.

            In Meron, at klezmer festival ,Lag Ba'Omer one can see not only a happy crowd but also strange ceremonies that reminds us of the pagan's klezmer dance in the jungle. Of course, it is prohibited to compare the angel of death's dance with the pagan's dance, because in Meron  klezmer festival everything is holy. It is said that the origin of the resurrection klezmer ceremony is in the Black Death, that have caused the destruction of many Jewish communities in Europe during the 13th century.

In the klezmer ceremony at the klezmer festival The angel of death of Meron begins his dance at midnight and in his opposite direction stands the rabbi. The angel of death teases the Rabbi, hits him to the ground and tries to take out of his pocket a red handkerchief, red as blood, because "the blood is the soul". At the end of the klezmer ceremony at the klezmer festival  the Rabbi overcomes his enemy. The angel of death changes his figure, stretches himself on the Rabbi, like Elisha on the boy, palm to palm, foot on foot, and transfers his body warmth to the dead. With klezmer sound of victory The dead resurrects, and the Hassidim celebrate his resurrection.

            I compared a record of jewish soul music melodies that I've got from klezmer Giora Feidman to klezmer Israel Zohar's record of his Chassidic music melodies in Meron. The difference is surprising. Both records contain Hassidic jewish soul music melodies, but klezmer Giora Feidman's hassidic jewish soul music melodies are quite gloomy. It seems that the klezmer clarinet moans for the destruction of the "Jewish Shteitle". While the thrilling hassidic sounds by klezmer Israel Zohar are stronger, and if you like – more oriental. His dances are wilder, and his "resurrection" (which originally lasts 15 minutes, is reduced to 3 minutes in the record) leaves you breath taking.klezmer Zohar is a man of dramatic surprise.

            "My first visit in Meron klezmer festival was a surprise" says Israel Zohar. I came to Meron klezmer festival and asked "where is the feast?" they told me that it starts in Safad before it arrives to Meron, and if I'll hurry I'll get the chance to hear the jewish soul music hassidic melodies from Abu's yard. I ran and saw how they took out the old book to Torah, and I heard fascinating klezmer sounds, totally different from any sound that I've heard before, not the "East European" hassidic jewish soul music melodies. In Safad and Meron one hears Israeli Klezmer, and it is quite different.

 

A Real Drama

 

            Abu's family came to Safad from North Africa. Most of the crowd from Safad come from Morocco. Meron klezmer festival has a long history, it wasn't founded yesterday. Once there used to come to Meron festival all kind of people: Hassidim, Arabs, Druzes and Circassians; and they might have contributed the oriental character to the klezmer jewish soul music melodies of Meron. One day I made a rehearsal with an accordion klezmer  player in his flat, and there was an Arab carpenter working there. While sitting and developing some soul tunes, suddenly he enters from the second room performing a 'bally dance'. We asked him – "what's the matter with you?" – While continuing dancing and singing gaily, answered – "I know this! This is from my place – Gaza!" He told us that he is familiar with these melodies since he was a child. It seems that the Hassidic klezmer jewish soul music melody that I've enjoyed so much was Arabic.

            In my first Lag Ba'Omer at Meron I was very attentive. I've heard the beautiful  hassidic jewish soul melodies at Abu's yard and Meron's march and also the "gass melody" (street music). When the march has arrived to Meron klezmer festival, I decided to play, someone stopped me and asked "who are you?" and I said "I'm Zohar from the  Israel Philharmonic orchestra". "I don't care from which band you are" he said, "but do you know to play klezmer?" and I played "If I were a rich man". He stopped me immediately "Do you think you are in Brookline? Either you play a real miron klezmer staff, or don't play at all". I've tried to remember some hassidic jewish soul music melodies that I've heard from two yeshiva students, and finally I've begun to play, combining some oriental klemer tones. This time I've passed the exam, and I went upon stage. Suddenly the crowd began to shout: "Play Shefer's melody!" I was familiar with that melody, but the crowd didn't like my performance, and they shouted back: "What is it?, is that a way to play?". So to make it short, it wasn't as simple as it seems. Meron klezmer festival was a hard Academy.

            I hear again the record and enjoy the coloratura of the klezmer clarinet. The trilling sounds by Zohar are aggressive and virtuoso, and as you go on listening, you understand how this jewish soul music sounds have succeeded to overcome the noisy crowd.

            "This is the secret of the clarinet", says Zohar. "The trumpet is stronger than the clarinet, but lacks its flexibility; its way of expression. The klezmer clarinet is also a gifted recitent. Once I gave a performance before children of 7 years-old. When I've played the Hassidic jewish soul melodies, their reaction was noisy, but when they've heard the 'resurrection' they were in complete silence, you could hear even a fly".

            When I was in Relinghausen festival in Germany, I played without being announced, like a Klezmer in a wedding arty, and came through the audience, the Germans were quite surprised to see a Jewish Klezmer who begins to "talk". They are used to the classical clarinet by Webber and Mozart. Because the resurrection in Meron  klezmer festival is a real drama, you have the whole feeling by listening to the klezmer , even without seeing the struggle between the angel of death and the Rabbi. At the end of my performance an old German came to me. Like many Israelis I suspect old Germans, and asked the festival manager: "What does he want?" And there was a surprise: This German saved miners that were trapped in a crash, and got a medal, and he was so excited that he took off the medal from his chest and gave it to me. Here you see the strength of the klezmer "resurrection".

            The clarinet has the power of changing his sounds, it can play a singing bird or produce a witch's dance. It can be tender, like in Mozart's music, and wail in Gershwin's music. Who taught the clarinet to talk?

            "I don't know who told him that" says Zohar, but what is evident is that the klezmer clarinet have the power to emphasize dramatic situations. In "resurrection" you can hear fear, high tense, struggle, salvation and a happy dance. In klezmer stile "broigez tanz" (the quarrel dance) two mothers in law dance back to back and you hear the resentment even when you don't see the ladies. They pass to the hassidic dance of reconciliation and the clarinet produces embracing sounds. Any way you can hear this from a "real Klezmer". Because the Klezmer plays with all his heart and intentions. If he plays only the notes than there is no "broigez" and no "Shoilem", and there is no Klezmer...

            I've seen lot of Klezmer  in weddings and parties. I used to see Israel Zohar playing with the Philharmonic in Mann Auditorium. He doesn't look "Hassid" but like an Israeli, "Sabra" and sportsman (when he doesn't play his clarinet he dedicates his time to Marathon race) and even when he wears his yarmulke in Meron, his laughing eyes tells that he is not a "Hassid" at all.

            And there is a surprise – Once he played the hassidic jewish soul music before Rabbi Shmuel Cohen Abidor. At the end of the performance the Rabbi came to him, put his hand on his shoulder, and announced: "this is the transmigration of a Klezmer".

             Klezmer Israel Zohar returned to his house and began to investigate his roots. He found out that from his mother, he is a "Sabra", 7th generation in Israel, and that his grandfather's father was an extraordinary cantor (hazan) in old Jerusalem. Also from his father in Poland, his grandfather was a cantor. So that Rabbi Cohen Abidor has a sharp eye.

 

Alien Corn

 

Klezmer Israel Zohar first fell in love with his clarinet when he saw Benny Goodman playing Mozart  and jazz in a movie. He was lucky enough to study with the best teacher, Yona Etlinguer. Zohar played everything: Webber with the Philharmonic, Shtokhauzen in the Museum, chamber-concerts, jazz and pop music during his reserve service. To the  klezmer Hassidic music he arrived only at the age of 40.

            "Actually I'm an alien corn in the Hassidic world, nevertheless the real Klezmer come to me to learn how to play Hassidic music. Of course they know well the Hassidic music but they lack something that I've got from Yona Etlinguer. It's obvious they know the klezmer Hassidic music well but I'm the professional. The real Klezmer is autodidact, he feels the music, but for him it's difficult to play even a scale properly."

            "My attitude towards Hassidic melodies have changed. Some years ago my wife tried to convince me to play freilach klezmer in a party, and I made a skandal: "What will happen with my reputation as an israel philharmonic player?"

            After discovering the Hassidic music, my colleagues at the Philharmonic didn't look at it with a friendly eye, but after they've heard the favorable criticism from abroad for his klezmer performance they stopped teasing.

            "But now my wife want to throw me out of the house, with all my Hassidic funs, with the shtrimels". In my last klezmer performance in Meron, a group of young people wearing shtreimels gathered around the stage holding recorders surrounded me all the time. "What's that? They told me that they bring their recorders to the yeshiva. In the yeshiva you won't see Klezmer or clarinet, but a klezmer recorder from Meron festival is very favourable.

            "And now they come to my place, from Bnei-Brak and Me'a Shearim, they bring me klezmer melodies and I record them. My neighbours are quite amazed when they see me accompanying my guests, with the shtreimels to the bus station, bare foot and in swimming-suit. You won't find that kind of surrealistic picture even in Shagal's work. Why they come to me? They bring me the raw klezmer material and I arrange it, and when they come back to me, after a week or two, they get a final klezmer product, that they can hear in the yeshiva.

            My first time in Meron, I had the courage – when the Klezmer were tired, to play my own melody, the people applauded and asked: "by whom klezmer the melody is?" I said: "mine". "And who are you?" I said: "my name is israel Zohar". They replied: "your  klezmer melody is like brightness of the sky!" And that name stayed with me. When I'm playing in the Klezmer meeting that takes place every year in Elkana I am announced as: "the Klezmer brightness of sky", ("Zohar" – the "Kabalah" book – means brightness).

 

            Only about one thing I'm sorry: I wanted to dedicate my first Klezmer record to my teachers, the two hassidc yeshiva students who brought me to Meron and Bnei-Brak. But they refused, they said that if someone will know in the yeshiva that they see a Klezmer like me, they will loose their reputation. "If our name will appear in your klezmer record", they said: "We will be ruined, we shall'nt have any value at the wedding market...".

cps
לאתר הפלאש הרשמי | לדף השער | ישראל זוהר - ה כליזמר מהפילהרמונית | מאמרי כליזמר | פסטיבל הכלייזמרים | קטעי וידאו | מוסיקה לאירועים | מופעי כליזמר עתידיים | קישורי מוסיקה
בניית אתרים וקידום אתרים במנועי חיפוש | אירוח אתרים